Crossfit Nedir?

Crossfit Nedir?

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişiminihedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır.

Öncelikle şunu söyleyelim;  Crossfit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vucudu dengeli çalıştırmak içindir. Crossfit’i olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak tanımlayabiliriz. Crossfit Nedir sorusunun en iyi cevabı muhtemelen bu olacaktır.

Kimler Crossfit Yapabilir?

Pilates Reformer ile Kişiye Özel Eğitmen 

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antremanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir.
Genellikle grup halinde yapılır ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanır. Grup halinde yapıldığı için crossfit arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelecektir ve rekabet duygusunuyaşatabilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.
Antremanlarda genellikle şu ekipmanlar kullanılır; Halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları.
Crossfit antreman sistemindeki 5-20 dakikalık devreler her antrenmanda ortalama 6-7 adet olup aralarındaki dinlenme süreleri çok çok azdır.  Genel olarak haftanın 3 veya 5 günü yapılması gerekir fakat; hızlı bir sonuç almak isteyenler için örnek bir program şu şekilde olabilir;
1.gün – kardiyo
2.gün – jimnastik ve ağırlık
3.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık
4.gün – dinlenme
5.gün – jimnastik
6.gün – kardiyo
7.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık
Dikkat! 
Crossfit Nedir sorusunun cevabını öğrendik fakat; crossfit bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riski söz konusudur. Ağırlıklarla yaptığınız antremanlar için mutlaka ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden bir antrenör gözetiminde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Crossfit’e başlamadan önce doktorunuzdan fiziksel yeterlilik için bilgi almanızı tavsiye ederiz.
Mümkündür. İp atlama, şınav çekme, koşma ve squad (çömelip kalkma), barfiks.Tabi buna dambılları dahil ederek de yapmanız mümkün.; ama evde yapılan crossfit bir sure sonra rutine bağlayacağından size sıkıcı gelecektir.

Crossfit Nedir ve Nasıl Yapılır?

Crossfit Nedir ve Nasıl Yapılır?

Gittikçe popüler olma yolunda ilerleyen crossfit antrenman çeşidi, özellikle günlük aktiviteleriniz için esneme, atletik bir forma sahip, ağırlık ve kardiyo yoğunluklu bir çalışmadır. Özellikle de günlük yaşantısında, spor hayatında, hızını ve atikliğini kaybettiğini düşünenler için hız ve çevikliği tekrar kazandıracak olan crossfit çalışmaları idealdir.
Önceleri bir fitness çeşidi olan crossfit son zamanlarda farklı bir kol olarak anılmaya başlandı. Vücudun neredeyse her yerini çalıştırarak temelde ağırlıklarla yapılan ancak evde ve ya garajınızda bile küçük ayrıntılarla birlikte rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor türüdür.
Crossfit’in Kazandırdıkları
Crossfit Avantajları
Crossfit Nasıl Yapılır?
Crossfit Hareketleri
CrossFit farklı vücut şekillerine ve bedenlerine sahip insanların, “hardcore” denebilecek ama cesaret verici bir ortamda fiziksel ve kardiyovasküler olarak kendilerini geliştirebilecekleri, sürekli değişen ve yüksek yoğunluklu fonksiyonel hareketlerin olduğu bir antrenman felsefesidir.
CrossFit birçok polis akademisince, özel askeri operasyon birliklerince, şampiyon dövüş sanatı ustalarınca ve yüzlerce elit ve profesyonel atlet tarafından dünya çapında uygulanan temel güç ve kondisyon programıdır. CrossFit kişinin fit olmasının yanında kardiyovasküler dayanıklılık, dayanma gücü, kuvvet, esneklik, güç, hız, çeviklik, denge, koordinasyon ve dikkat gibi fiziksel becerilerde de uzmanlaşmalarını amaçlamaktadır.
CrossFit Antrenmanları Nasıldır?
Her gün bir CrossFit antrenmanı fonksiyonel gücünüzün ya da kondisyonunuzun farklı bir parçasını test etmektedir. CrossFit, vücudunuzu bir amaç için değil çoklu amaçlarda kullanabilmeniz amacıyla eğitmektedir.
Kimler CrossFit Yapabilir?
CrossFit programları evrensel ölçekte tasarlanır ve deneyim olmaksızın tüm kişilerce de uygulanabilirler. Bunun anlamı CrossFit salonuna gelen herkes için her gün yapması istenen belli bir antrenmanın var olduğudur. Örneğin; belli bir ağırlıkta squat yapmanız isteniyor ama siz bu ağırlıktan daha düşük bir ağırlıkla squat yapabiliyorsunuz, o zaman yapabileceğiniz ağırlıkla işe başlamanız isteniyor. Sakatlandıysanız ya da squat hareketini yapamıyorsanız yerine başka bir hareket konmaktadır. Tekrar sayıları fazla geldi diyelim, o zaman bunlar azaltılmaktadır. Güçlendikçe ve deneyim kazandıkça sizden yapılması gereken antrenman şiddetine doğru giderek yol alırsınız.
CrossFit’i herkes yapabilir ama herkes için uygun olmayabilir. CrossFit aşağıda listelediğimiz kişiler için uygundur diyebiliriz;
Ağırlık antrenmanlarına yeni başlayanlar,
Destek ve belli bir gruba ait olmayı isteyenler,
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish