Crossfit Nedir?

4
EMS

Crossfit Nedir?
Crossfit Nedir?

CROSSFİT NEDİR ?

Ems training

Crossfit

Kategoriler:

Ekipman

Ems :Training

Crossfit, Amerika’da Grek Glassman tarafından geliştirilen ve 10 temel fiziksel özelliğin gelişiminihedefleyen bir antrenman programıdır. Bunlar; kardiyovasküler dayanıklılık, iş yapabilme kapasitesi, güç, esneklik, patlayıcı kuvvet, hız, koordinasyon, çeviklik, denge, vücut kontrolü olarak sıralanır.

Öncelikle şunu söyleyelim;  Crossfit spesifik bir bölgeyi değil, birden çok eklem ve kasla birlikte tüm vucudu dengeli çalıştırmak içindir. Crossfit’i olimpik halter teknikleri, temel jimnastik ve atletizm birleşimi olarak tanımlayabiliriz. Crossfit Nedir sorusunun en iyi cevabı muhtemelen bu olacaktır.

Crossfit Nedir ?

Kimler Crossfit Yapabilir?

7’den 70’e her yaş grubuna uygundur. Ne var ki belli bir fiziki yeterlilik gerektirir. Antremanlara tam anlamıyla başlayabilmeniz için vücudunuzu alıştırmanız ve güçlenmeniz gerekebilir.

Crossfit Antrenmanları

Genellikle grup halinde yapılır ve bir devre 5-20 dakika arasında tamamlanır. Grup halinde yapıldığı için crossfit arkadaşlarınızla yaptığınız sosyal bir aktivite haline gelecektir ve rekabet duygusunuyaşatabilir. Kendi başınıza yapmanız için belli bir fiziki yeterlilik gerekir.

Antremanlarda genellikle şu ekipmanlar kullanılır; Halter, sağlık topu, dambıl, kettle bell, traktör lastikleri, balyozlar, kızaklar, tırmanış halatları, barfiks demirleri, jimnastik halkalar ve kürek makinaları.

Crossfit antreman sistemindeki 5-20 dakikalık devreler her antrenmanda ortalama 6-7 adet olup aralarındaki dinlenme süreleri çok çok azdır.  Genel olarak haftanın 3 veya 5 günü yapılması gerekir fakat; hızlı bir sonuç almak isteyenler için örnek bir program şu şekilde olabilir;

1.gün – kardiyo

2.gün – jimnastik ve ağırlık

3.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık

4.gün – dinlenme

5.gün – jimnastik

6.gün – kardiyo

7.gün – kardiyo, jimnastik ve ağırlık

Dikkat! 

Crossfit Nedir sorusunun cevabını öğrendik fakat; crossfit bilinçsizce yapıldığı takdirde sakatlık riski söz konusudur. Ağırlıklarla yaptığınız antremanlar için mutlaka ağırlık kaldırma tekniklerini öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden bir antrenör gözetiminde yapmanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca Crossfit’e başlamadan önce doktorunuzdan fiziksel yeterlilik için bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Crossfit Evde Yapılabilir Mi?

Mümkündür. İp atlama, şınav çekme, koşma ve squad (çömelip kalkma), barfiks.Tabi buna dambılları dahil ederek de yapmanız mümkün.; ama evde yapılan crossfit bir sure sonra rutine bağlayacağından size sıkıcı gelecektir.

Gittikçe popüler olma yolunda ilerleyen crossfit antrenman çeşidi, özellikle günlük aktiviteleriniz için esneme, atletik bir forma sahip, ağırlık ve kardiyo yoğunluklu bir çalışmadır. Özellikle de günlük yaşantısında, spor hayatında, hızını ve atikliğini kaybettiğini düşünenler için hız ve çevikliği tekrar kazandıracak olan crossfit çalışmaları idealdir.

Önceleri bir fitness çeşidi olan crossfit son zamanlarda farklı bir kol olarak anılmaya başlandı. Vücudun neredeyse her yerini çalıştırarak temelde ağırlıklarla yapılan ancak evde ve ya garajınızda bile küçük ayrıntılarla birlikte rahatlıkla yapabileceğiniz bir spor türüdür.

 

Crossfit’in Kazandırdıkları

Crossfit aslında bir markadır. Halter, jimnastik ve olimpik sporların karmalaştırıldığı kasların çalıştırılmasından çok kaslarla patlayıcı bir güç esneklik ve dayanıklılık ortaya çıkarmayı hedeflemektedir. Yani crossfit size birçok şey kazandırır. Bunlar: atiklik, hız, güç, denge, esneklik, koordinasyon, dayanıklılık ve kas gücüdür.

 

Crossfit Avantajları

Diğer fitness türlerine göre crossfit daha çok farklılık içeren ve her günün programının farklı olmasını sağlayan bir spor türüdür. Çok fazla hareket potansiyeline sahip olduğu için crossfit uğraşçılarını sıkmadan monoton bir düzenin içine sokmadan isteklerine karşılık veriyor. Özellikle de antrenmanların ortalama 20 dakika kadar sürmesi de dikkat çeken bir başka özelliğidir. Diğer spor antrenmanları düşünüldüğünde crossfit sakatlanma açısından çok daha düşük bir orana sahiptir. Ayrıca eğlenceli bir yönü de bulunmakta ve birçok spor dalından alıntılar yapılmıştır. Ancak yine de bu sporla ilgilenirken dikkatli olmakta ve uzman fikir ve yardımlarından yararlanmakta fayda vardır. Bu tarz alanlarda özellikle spor eğitmenlerinin yönlendirmesi sonucu çok daha etkili ve hızlı sonuçlar almak mümkün olur. Bu sporun en güzel avantajı ise her yaş grubunun bu spor dalı ile ilgilenebilme şansının olmasıdır.

 

Crossfit Nasıl Yapılır?

Crossfit toplu bir şekilde birkaç kişi ile birlikte yapılabilmektedir. Çünkü belli bir fiziksel güç gerektiriyor. Bu nedenle de çok daha eğlenceli ve aktif bir yapıya sahiptir, crossfit. Her devrenin 5 ila 20 dakika arasında tamamlanabiliyor olması da gayet güzeldir.

Bu sporu yaparken özellikle kaslarınızın dinlenmeye ara ara ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle birkaç gün için ara vererek kaslarınızın dinlenmesine izin vermeniz gerekirr. Ayrıca crossfit antrenmanlarını dilerseniz spor salonunda dilerseniz de evinizde rahatlıkla yapabilirsiniz. Crossfit egzersiz hareketlerinden bazılarına değinelim:

 

Crossfit Hareketleri

Squat: Kalça, bacak ve karın çalıştıran bir antrenman türüdür. Squat egzersizi, vücut geliştirme sporunda çömelme hareketi olarak da bilinir. Crossfit çalışmaları içerisinde de yerini alır.

Burpees: Çekme yani şınav çekme gibi hareketlerden oluşan bu hareket tüm vücudu çalıştırma özelliğine sahiptir.

Flutter Kick: Alt karın kasları bölümünü çalıştırmaya yönelik bir harekettir. Yere sırt üstü yatılarak hareket ayaklarınızı yukarı aşağı şeklinde hareket ettirmeniz ile gerçekleşir.

Esneme-Gerdirme: Crossfit bilinen esneme gerdirme hareketlerini de kullanmaktadır.

Jimnastik: Bu spor dalına ait bazı hareketlerde mesela ayı yürüyüşü gibi birkaç egzersiz kullanılmaktadır.

Fotoğraflar

Yardıma mı ihtiyacınız var? Bizimle iletişime Geçin
tr_TRTurkish
tr_TRTurkish